PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8059}
6,4 1 732
oceny
6,4 10 1 1732
New Jack City
powrót do forum filmu New Jack City

Jeden z lepszych filmów gangsterskich, nakręconych przez Afroamerykanów gdzie klimat i przesłanie (pod koniec może nazbyt mentorsko i dydaktycznie wyłożone...) kamuflują mielizny w scenariuszu. Nawiązuje do "Scarface`a", o czym sam reżyser Mario Van Peebles wspomina w dodatkach na DVD, lecz czyż jest coś złego w inspirowaniu się świetnymi obrazami filmowymi?? Wesley Snipes jako Nino Brown jest genialny - przekonywująco wcielił się w rolę charyzmatycznego, bezwzględnego i brutalnego gangstera, który zarabia ogromne pieniądze przejmując okolice Nowego Jorku i "sprzedając" śmierć, jaką jest nowy "specyfik" na rynku (swoją drogą fabuła nawiązuje do autentycznego problemu jakim było pojawienie się cracku bodajże w latach 80. na ulicach Nowego Jorku i jakie wywoływał spustoszenie w środowisku Afroamerykanów). Z mało znaczącego "żółtodzioba" (czyli tytułowego "new jack`a", które to określenie jest slangowym odpowiednikiem tego słowa) przeistacza się w krwawego przestępce, który kończy niczym Al Pacino w "Człowieku z Blizną" (choć może nie tak "widowiskowo":)). Nikt nie wspomniał o bardzo dobrej muzyce z tego filmu, stworzonej przez Teddy`ego Riley`a z grupy Guy a nazwanej...new jack swingiem (czyli upraszczając umiejętnym połączeniem soulu i r`n`b z hip hopem). Jest ona jednym z czynników budujących klimat tego obrazu - mocnego, ponurego i przejmującego w swojej wymowie.

Dar-O

" C z ł o w i e k z b l i z n ą" t o d l a m n i e k a n o n k i n a g a n g s t e r s k i e g o, c z e r p a n i e z n i e g o g a r ś c i a m i w i n n y c h p r o d u k c j a c h s p r a w i a m i n i e b y w a ł ą p r z y j e m n o ś ć. J e d n a k ż e f i l m N e w J a c k C i t y n i e z a s ł u g u j e n a 10, p a r ę w p a d e k s c e n o g r a f i c z n y c h, n p. l i k w i d a c j a w ł o s k i e j m a f i i: "j e d e n g r u b s z y g o ś ć "t a ń c z y" w r y t m a u t o m a t u..... b e z ś l a d ó w k r w i". B y ł y c h y b a j e s z c z e z e 3 t a k i e m o m e n t y.
D r u g a s p r a w a t o g r a a k t o r s k a: o i l e W e s l e y z a g r a ł a b s o l u t n i e w y b i t n i e, t o I c e T z e s w o j ą m i m i k ą m ó g ł b y s i ę z a ł a p a ć d o m u z e u m f i g u r w o s k o w y c h. N i e m o ż n a t u z a p o m n i e ć o C h r i s i e R o c k u, k t ó r y w s c e n a c h u z a l e ż n i e n i a r z ą d z i.
M u z y k a i d e a l n i e w s p ó ł g r a z h i s t o r i ą i m i e j s c e m w y d a r z e ń.
G e n e r a l n i e f i l m o g l ą d a s i ę p r z y j e m n i e, a b s t r a h u j ą c o d t e m a t y k i. 7/10 j a k n i c.

Dexterb

Recenzja ze specjalną dedykacją dla moderatorów strony, którzy to podciągnęli treść mojej wypowiedzi jako: "trochę pojechanej za ostro" i radzili skorzystać z synonimy.ux.pl... Mam nadzieję, że przynajmniej teraz ktoś powie mi, w którym momencie jechałem za ostro. Pozdrowienia dla wolności słowa i prawdziwych kinomaniaków ;)

ocenił(a) film na 9
Dexterb

Film świetny, dałem 9/10 - powody w recenzji, która oczekuje na akceptację ze strony moderatorów, mam nadzieję, że już niedługo. Wiem gdzie "pojechałeś za ostro" - mnie spotkało to samo:) Widać ABSTRAHOWANIE jest tutaj nie na miejscu i lepiej używać beznadziejnych synonimów typu "odchodząc":/ Żenada, tym bardziej, że brzydkie słowo zawarte w środku kwestionowanego przez moderatorów wyrazu pisze się przez "CH". Muzyka to niewątpliwie jeden z największych atutów w New Jack City. Mi tam się gra aktorska Ice T podobała, choć ze Wesley'em nie ma co porównywać. Chris Rock pojechał dość mocno - nie ma się co dziwić, jeden z najlepszych komików.

optical_84

Dzięki za info co i jak, choć przyznam szczerze, że przy okazji innego filmu parę dni temu zorientowałem się, co uwiera moderatorów.
Abstrah.ując ;) mogliby to sobie poprawić.

użytkownik usunięty
Dexterb

Durne dzieciaki i nic wiecej...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones